Projekt „Polska NextGen: Liderzy Przyszłości” to projekt skierowany do młodzieży polonijnej, który ma celu budowanie sieci kontaktów oraz wzmacnianie więzi z Polską. Jego głównym celem jest przeciwdziałanie spadkowi zainteresowania nauką języka polskiego, zachęcając młodzież do aktywności promujących język i kulturę polską. Projekt skierowany jest głownie do młodzieży z Litwy i USA. W ramach działań projektowych przewidziano udział 100 uczestników. Głównym założeniem projektu jest wyposażenie uczestników w zasoby i narzędzia niezbędne do realizacji roli liderów polonijnych, takie jak: rekrutacja, motywowanie, planowanie i zarządzanie projektami. Niezwykle ważnym celem zadania publicznego jest inspirowanie młodych ludzi do kultywowania polskiej tradycji i wartości języka polskiego oraz promowania go wśród Polonii. W trakcie działań projektowych będą także rozwijane kompetencje w zakresie przywództwa, komunikacji i współpracy, a także umiejętności angażowania się poprzez tworzenie treści w mediach społecznościowych i tradycyjnych. Integralną częścią projektu będzie nowoczesna platforma webinaryjna, która umożliwi prowadzenie warsztatów, dialogu, forum oraz publikacji. Platforma ta będzie centralnym miejscem wymiany doświadczeń, materiałów edukacyjnych oraz narzędzi wspierających liderów w ich działalności. Użytkownicy będą mieli dostęp do nagrań, materiałów dydaktycznych oraz forum dyskusyjnego, gdzie będą mogli dzielić się swoimi doświadczeniami i pomysłami. Platform będzie posiadała funkcje takie jak wirtualne pokoje do pracy grupowej, interaktywne narzędzia do współpracy (np. wspólne tablice, ankiety na żywo) oraz gamifikacja, aby zachęcić uczestników do aktywnego udziału. Platforma webinaryjne projektu „Polska NextGen: – Liderzy Przyszłości” będzie dostępna również dla osób, które nie są bezpośrednio zaangażowane w projekt, ale wykazują zainteresowanie udziałem w jego wydarzeniach i sesjach szkoleniowych. Zajęcia na powstałej platformie obejmą sesje tematyczne, które wprowadzą uczestników w fundamenty teorii i praktyki liderstwa, z naciskiem na polonijne konteksty kulturowe. Obejmą one takie tematy jak: typy przywództwa, styl komunikacji lidera oraz budowanie zaufania w zespole. Bardzo ważnym aspektem będzie poznanie techniki zarządzanie projektami tzn. jak skutecznie planować, realizować i zarządzać w aspekcie kulturowym i socjalnym. Projekt ma na celu wzmocnienie gotowości młodych liderów do kształtowania marki POLSKA poza granicami kraju oraz ich wsparcie w przyszłym promowaniu języka polskiego, historii i kultury na arenie międzynarodowej.
Projekt realizowany jest przez Towarzystwo Projektów Innowacyjnych. Partnerem projektu jest Związek Polaków na Litwie – oddział Trocki. Projekt dofinansowano przez Instytut Rozwoju Języka Polskiego im. świętego Maksymiliana Marii Kolbego ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Projekt dofinansowano przez Instytut Rozwoju Języka Polskiego im. świętego Maksymiliana Marii Kolbego ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej.